Audi’nin yeni elektrikli araçlarını ürettiği fabrikası doğayla uyumlu hale geliyor

Audi’nin yeni elektrikli araçlarını ürettiği fabrikası doğayla uyumlu hale geliyor

Audi, gezegene verdiği zararı telafi etmenin önemli bir yolunu buldu. Şirket, üretim tesislerindeki karbon salınımını sonlandıracak çalışmalara başladı.

Dizel testlerinde yaptığı hileyle uzun süre gündemden düşmeyen Audi, kendini yeniden yapılandırma sürecine girdi. Bu süreç kapsamında A1 kompakt hatchback modelinin üretildiği tesislerden birini E-tron modelini üretecek şekilde donatılacağını duyurdu. Bunun önemi şurada karşımıza çıkıyor: şirket bu değişim için fabrikasının çatısına yılda 3 bin megavat/saat elektrik üreten 37 bin m2büyüklüğündeki bir alanı güneş panelleriyle donattı. Bu da doğayı 85 hanenin yıllık enerji tüketimi olan 700 metrik ton karbondioksitten kurtarıyor. Tesisteki birçok binayı kaplayan güneş pilleri, elektrik tüketimini yüzde 95 azaltıyor. Fabrikada aynı zamanda fabrikanın farklı bölgelerindeki ısıyı kontrol etmek için yüksek verimli ısı dönüştürücüyle harcadığı elektriği daha da azaltıyor. Firmanın açıkladığı rakamlara göre her yıl 4 bin ton karbondioksit emisyonundan tasarruf edilmiş olunuyor. Araç üreticisi, fırsat buldukça karbon salınımını azaltacak yeni kararları da almaya devam edeceğini belirtiyor. 

Tabii ki yapılanların ve yapılacakların hiçbiri ucuz değil. Audi’nin CEO’su Bram Schot, konuyla ilgili olarak; “Bu bir yatırım. 5 veya 10 yıllık bir süreç olarak incelediğinizde tutarlı bir çözüm haline geliyor” dedi.

Şu noktada Porsche, Bentley, Lamborghini ve Seat gibi diğer Volkswagen Group markalarının Audi’nin izinden gidip gitmeyeceği kesin değil. Ancak tüm markalar, Volkswagen’in küresel emisyon skandalından etkilendi. Bu skandal ve devamında gelen tüm davalar aynı zamanda şirket bünyesindeki firmaların elektrikli araç geliştirmesinin ardında yatan en büyük motivasyon kaynaklarından birisi olarak dikkat çekiyor.

O günden itibaren şirket, içten yanmalı motor üreten tesislerinde bile 2030’a kadar karbon salmayacak hale getirmek için çalışıyor. Volkswagen, yıl sonunda tamamen elektrikli olan Porsche Taycan üretecek olan Stuttgart’taki fabrikasındaki karbon salınımının sıfıra ineceğini duyurdu ancak başka detay paylaşmadı. Eğer şirket elektrikli araç üretiminde ilerlemeye devam ederse, doğa dostu araçların üretilmesinde yeni bir yola öncülük edebilir.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar