Amazon Sürdürülebilirlik programına 16 yeni girişim dahil oldu

Amazon Sürdürülebilirlik programına 16 yeni girişim dahil oldu

‘’Amazon Sustainability Accelerator’’, girişimcilerin sürdürülebilir iş kurma ve ölçeklendirme zorluklarını aşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış istek üzerine oluşturulan 12 haftalık bir program. Program kapsamında uzman liderliğinde sanal ve yüz yüze çalıştaylar, bireysel mentorluk, özel bir müfredatın yanı sıra benzer düşünen kuruculardan oluşan bir ağa erişim yer alıyor.

Amazon ve Avrupa’nın önde gelen iklim inovasyon merkezi Climate-KIC ile Birleşik Krallık’ın iklim eylemi alanında etkin bir sivil toplum kuruluşu olan WRAP iş birliği ile düzenlenen ve bin 500 başvuru arasından seçilen, sekizi Birleşik Krallık merkezli olmak üzere 16 yeni girişimin Amazon Sustainability Accelerator programının ikinci etabına katılacağı açıklandı. Bu üç kuruluş, girişimlerin faaliyetlerinden kaynaklanan iklim etkisini değerlendirmelerine ve çevresel ayak izlerini iyileştirecek stratejiler geliştirmelerine rehberlik etmek üzere iş birliği içinde çalışacak.

Girişimler ayrıca, bulut bilgi işlem hizmetlerine erişmelerine yardımcı olmak için 10 bin Sterlin öz kaynak içermeyen hibe ve 25 bin ABD Doları değerinde AWS Activate Kredisi gibi mali destekler alacak. Tüketici Ürünleri kohortundaki katılımcılar ise bir yıl boyunca Amazon Launchpad’e ücretsiz erişim elde edecek.

Programın ardından, girişimlerin tümü, network kurma ve daha fazla fon sağlamlarına yardımcı olmak amacıyla deneyimli yatırımcılardan oluşan bir kitleye işlerini sunma imkanına sahip olacaklar.

Risk sermayesi yatırımcıları ve sürdürülebilirlik uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından seçilen girişimler arasında ‘’Geri Dönüşüm Teknolojileri’’ ve ‘’Tüketici Ürünleri’’ olmak üzere iki kohort yer alıyor.

Geri Dönüşüm Teknolojileri

Descycle (İngiltere)- kimyayı devrimci bir yaklaşımla kullanan, yeni ve düşük etkili çözümler geliştiren metal işleme teknolojisi şirketi.

Induo (Fransa)- kullanılmış kumaşları yepyeni giysilere dönüştüren tekstil dönüşüm teknolojisi şirketi.

Matoha (İngiltere)- verimli atık ayırmaya yardımcı olan malzeme tanımlama cihazları tasarlayan girişim.

Polyperception (Belçika)- plastik ve malzeme geri kazanım tesislerine gerçek zamanlı, uçtan uca atık akışı izleme sağlayan platform.

Sorted (İngiltere)- Atık yönetimi şirketlerinin geri dönüştürülebilir malzemeleri ayırmasına yardımcı olan yapay zeka destekli çözümler sunan girişim.

Terrawaste (Hollanda)- geri dönüştürülemeyen kuru, ıslak ve karışık plastik atıkları değerli, karbon negatif malzemelere dönüştüren kimyasal geri dönüşüm teknolojisi.

Tüketici Ürünleri

Bo (İngiltere)- kısa mesafeler için verim sağlayan araçlar üreten, dünyada ilk sürüş teknolojisine sahip kentsel e-scooter şirketi.

FUNQ (İspanya)- musluk suyunun lezzetli bir içeceğe dönüştürülmesini sağlayan, su taşıma ihtiyacını azaltan şurup bazlı meşrubat üreticisi.

Infinite Athletica (İspanya)- spor atıklarını aynı spor için giysilere dönüştüren döngüsel giyim şirketi.

Nimbi (İngiltere)- devrim niteliğinde biyomalzeme kullanarak kompostlanabilir tıraş bıçağı üreten girişim.

Milky Plant (İngiltere)- ambalaj atığını azalma amacıyla yola çıkan evde bitki bazlı süt yapmayı sağlayan cihazın üreticisi.

Open Funk (Almanya)- cam kavanozlar için sürdürülebilir, yüksek performanslı, kompakt mutfak mikseri.

Papair (Almanya)- geleneksel hava kabarcıklı ambalaj malzemesine sürdürülebilir alternatif geliştiren geri dönüştürülmüş kağıttan balonlu ambalaj malzemesi.

Seep (İngiltere)- plastik içermeyen süngerler, bezler ve diğer ev ihtiyaçlarını tasarlayan girişim.

Tangle (İngiltere)- ileri dönüştürülmüş hayalet balık ağlarından yapılan tasma ve oyuncak gibi sürdürülebilir köpek ürünleri üreticisi girişim.

We Do Solar (Almanya)- balkonlara kurulabilen akıllı güneş enerjisi seti üreten girişim.

WRAP İcra Kurulu Başkanı Harriet Lamb, ‘’Erken aşamadaki sürdürülebilirlik girişimlerinin işlerini ölçeklendirmekten gurur duyuyoruz. İsraf odaklı yaklaşıma sahip olan dünyamızdan uzaklaşmaya çalışırken, öncü ürün geliştirmeye ve geri dönüşüm altyapısına yönelik yeni yaklaşımlara ihtiyacımız var. WRAP, geri dönüşüm teknolojisine ve geleceğin ürünlerine yapılan yatırımı artırmayı amaçlayan, geri dönüşüm sektöründeki ilerlemeleri yönlendirmeye yardımcı olan, en yeni çözümleri keşfeden ve destekleyen Amazon Sustainability Accelerator’ın bir parçası olmaktan heyecan duyuyor’’ dedi.

Kaynak:

https://bit.ly/42pf2D4

https://bit.ly/3Mc9feZ

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar