“Adım Adım” iyilik peşindeki koşu hızlı başladı

“Adım Adım” iyilik peşindeki koşu hızlı başladı

Adım Adım Yardımseverlik Platformu ile 39. İstanbul Maratonu öncesinde bağış kampanyası başladı. 30 Ekim’de başlatılan kampanyada ilk 3 günde yaklaşık 1.3 milyon TL’lik bağışa ulaşıldı.

Dünyada yardımseverlik koşusu aracılığı ile ve birden fazla sivil toplum kuruluşuna (STK) destek veren ilk dijital kaynak geliştirme platformu olma özelliğini taşıyan İPK (İyilik Peşinde Koş) Platformu aracılığıyla 39. İstanbul Maratonu’nda 26 Kasım 2017’ye kadar üye STK’lar adına bağış yapılabilecek. Geçtiğimiz yıl 28 STK adına bağış yapılabilirken bu yıl 40 STK adına bağışta bulunulabilecek.

Adım Adım ile yardımseverlik koşusu yapan 28 STK, 2016 yılında Türkiye’den aldıkları bireysel bağışın %36’sını yardımseverlik koşusu sayesinde topladılar. 2016 Kasım ayında gerçekleştirilen 38. İstanbul Maratonu’nda toplam 6.731.049 TL’lik bağış toplanarak bir koşudan elde edilen en yüksek bağış tutarına ulaşıldı. İPK Platformuna yeni katılan STK’lar ve kayıtlı gönüllü koşucu sayısının artmasıyla birlikte bu yıl yaklaşık olarak 7.500 gönüllü koşucunun seçtikleri STKlar için kaynak geliştirmesi ve farkındalık arttırması bekleniyor. Adım Adım ilk senesinde 74 koşucu ile yola çıkmıştı. Bu seneki 7.500 gönüllü koşucu ile platform, 10 senede tam 100 kat büyüme başarısı gösterdi. Maratonda elde edilecek bağış miktarının ise 10 milyon TL olması hedefleniyor.

30 Ekim’de başlatılan kampanyada 3 günde yaklaşık 1.3 milyon TL’lik bir rakama ulaşıldı. İstanbul Maratonu öncesinde son 2 haftada 5.500 kampanya oluşturuldu. Daha önce Adım Adım tarihinde 5.500 kampanyanın açılması 7 sene sürdü.

Arzu Kaprol, Cezmi Baskın, Demir Demirkan, Fırat Tanış, Funda Eryiğit, Füsun Erbulak, Hakan Vreslaka, İlker Ayrık, Janset, Jozi Zalma, Meriç Aral, Metin Uca, Leman Sam, Levent Üzümcü, Niyazi Koyuncu, Orhan Aydın, Özgür Mumcu ve Sevinç Erbulak farkındalık sağlamak üzere bu seneki koşu kampanyalarına destek oluyor.

12 Kasım 2017 tarihinde koşulacak olan 39. İstanbul Maratonu için 26 Kasım 2017 tarihine kadar bağış yapılabilecek. Çevrenizdeki koşucuların adına, projesine inandığınız STK için bağış yapabilir ya da İstanbul Maratonu’nda koşarak siz de adımlarınıza anlam katabilirsiniz. Henüz kayıt olmadıysanız 9-10-11 Kasım tarihlerindeki maraton fuarına uğramayı unutmayın.

Yardımseverlik koşusu süreci nasıl gerçekleşiyor ?

Koşucu tarafından Adım Adım çatısı altında bulunan STK’lardan ve bu STK’ların bağışa açtığı projelerden biri seçilir. Seçtiği projeye bağış toplamak için koşucu, ülkemizin en yüksek katılımlı yarış organizasyonlarından olan İstanbul Maratonu, Antalya Runatolia Maratonu ya da NB Bozcaada Yarı Maratonu’nda koşabilir. Maratonlardan birine kayıt yaptırdıktan sonra ipk.adimadim.org sitesi üzerinden Adım Adım Yardımseverlik Platformu’na da kayıt olur. Koşucu bundan sonra tüm sosyal çevresine desteklediği ve bağış toplamak üzere koştuğu/yürüdüğü projenin anlatılmasından sorumludur. Adım Adım ayrıca her koşucuya sosyal çevresine duyuru yaparken kullanabileceği ve desteklediği projeye özel hazırlanmış “bağış mektupları” şablonları ve bazı bağış toplama tüyolarını da kendi internet sitesi üzerinden sunar. Bağış yapacak olan herkes, koşucu tarafından gönderilen mektupta belirtilmiş ilgili STK’nın kendisine ait ve yardımseverlik koşusu için özel olarak açılmış hesap numarasına, koşucunun ismini de belirterek bağışlarını yatırır. Adım Adım Yardımseverlik Platformu, bağış toplanması esnasında herhangi bir mali alışverişe karışmamaktadır. Bağış süreci, maratonlardan 15 gün önce başlar ve 15 gün sonrasına kadar devam eder. Bu süre zarfında, tüm koşucular ipk.adimadim.org üzerindeki profillerinden bağışlarını anlık olarak takip edebilirler. Her bağıştan sonra sistem tarafından otomatik olarak bağış sertifikası gönderilir.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar