Accelerate2030 Türkiye finalistleri belli oldu

Accelerate2030 Türkiye finalistleri belli oldu

Anadolu Efes, Impact Hub İstanbul ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunan girişimlerin seçilerek, büyümelerinin desteklendiği Accelerate2030 Programı’nın Türkiye finali tamamlandı. Final sahnesine çıkan 10 finalist arasından, jürinin en çok puan verdiği ilk dört girişim Biolive, Naturansa, Joon ve Tolkido oldu. Seçilen dört girişim, 6 aylık destek programına dâhil olurken, Ekim ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek finale başvurma şansı elde etti.

Anadolu Efes, Impact Hub İstanbul ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen, en yenilikçi ve gerçekleştirilebilir sosyal fayda girişimlerinin desteklendiği Accelerate2030 Programı’nın final etkinliği Impact Hub İstanbul’da gerçekleşti.

Final etkinliğinde, programa başvuran 50’yi aşkın girişim arasından seçilen 10 girişim sahneye çıktı. Girişimciler, Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, UNDP Türkiye Stratejjik Ortaklıklar ve Özel Sektör Yöneticisi Hansın Doğan, Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, S360 Stratejik Sürdürülebilirlik Danışmanı Eren Öztürk, İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Arzu Eryılmaz, ve geçen yılın Accelerate2030 global finalisti Fazla Gıda Kurucu Ortağı Olcay Silahlı’dan oluşan jüri karşısında küresel Accelerate2030 desteğini almak için girişimleri anlattı. 

Türkiye finalinde Accelerate2030 desteğini almaya hak kazanan girişimler, Biolive, Naturansa, Joon ve Tolkido oldu. Seçilen girişimler Türkiye’de sürecek 6 aylık destek programına dâhil olurken aynı zamanda Ekim ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek finale başvurma şansını elde etti.

Final sahnesinde bir konuşma yapan Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, “Anadolu Efes olarak gençlere ve geleceğe inanıyoruz. Girişimcilik ekosistemini desteklemeyi çok önemsiyoruz. Hem sektörümüzü ileriye götürecek teknolojik girişimleri hem de toplumumuza katkı sağlayacak sosyal fayda odaklı girişimleri destekliyoruz. Tüm faaliyetlerimizde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlamayı hedefliyoruz.Accelerate2030 Programını’nın bir paydaşı olmak bizim için bu nedenle çok önemli. Bu platformun ana destekçisi olmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi. 

UNDP Türkiye Stratejik Ortaklık ve Özel Sektör Başkanı Hansın Doğan “Pazar odaklı çözümlerle Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne daha hızlı ulaşılabilir. Şirketler iş planlarına küresel hedefleri entegre ettiklerinde hem şirketler hem toplum bundan faydalanabilir. Accelerate2030 kapsamında desteklenecek girişimler büyük şirketlere de örnek olacak” dedi.

Impact Hub Istanbul’un Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, “Impact Hub Istanbul olarak, Türkiye’de sosyal inovasyonun teşvik edilmesi ve girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz.Programlarımızın merkezine de birlikte üretmeyi ve çok paydaşlı yaklaşımı koyuyoruz. İş yapış biçimlerinde girişimlerden başlayarak etki odağının benimsenmesi için durmadan çalışıyoruz. Çalışmalarımızda pozitif değişim yaratmayı hedefleyen bireyleri ve kurumları, disiplinlerarası bir ekosistemde bir araya getiriyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleşmesi için çözüme doğru güçlü işbirliklerinin oluşturulması büyük önem taşıyor. Accelerate2030 Programı’ndaki, Impact Hub Istanbul, Anadolu Efes ve UNDP Türkiye işbirliği de; bizi 2030’a sağlam adımlarla yaklaştıran güçlü birlikteliklere, güzel bir örnek teşkil ediyor” dedi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar