2019’un beş sürdürülebilirlik trendi

2019’un beş sürdürülebilirlik trendi

Bireyler, küçük işletmeler, şirketler ve hükümetler olarak hepimizin daha sürdürülebilir olabileceği yollara odaklandığımız 2019 yılında, küresel sürdürülebilirlik trendleri anlamlı bir şekilde şekilleniyor. 

Kimi trendler hemen fark edilmeyebilir fakat diğerleri yalnızca medyada değil aynı zamanda günlük yaşamlarımızda da olacağı için gözden kaçırmak imkansız. 

İşte 2019’da göz önünde bulundurmamız gereken beş sürdürülebilir trend:

1. Sürdürülebilir araç otomasyonu
İklim sorunları artmaya devam ettikçe, küresel olarak karbon emisyonlarına verilen önem de artıyor. Otomobillerin ve kamyonların bu emisyonlarda büyük payı olduğundan, araç endüstrisinin yeniden yapılandırılması konusunda büyük ilerleme kaydedildi. Sıfırdan düşük emisyonlu araçlar, kendiliğinden sürüş arabaları ve tamamen elektrikli seçenekler popülerlik kazanıyor. Sadece önümüzdeki yıl güçlenecek bir trend.

GreenBiz’e göre, birkaç ülke fosil yakıtlı arabaları önümüzdeki 25 yıl içinde yasaklamayı planlıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, kendi kendini süren araçların, şehirlerin sokaklarındaki araçların yüzde 90’ını kaldırabileceğini öngörüyor.

2. Tüketiciler ve teknoloji, plastik kirliliğinin azaltılmasında yol gösterici olacak
Dünyadaki plastik sorununa dikkat çekmek, birçok kuruluşun, şirketin, aktivistin, çevrecinin, hükümetin ve bireyin yıllardır yaptığı bir şey. Peki 2019 plastik savaşındaki yeni trend ne olacak? Cevap, bilgili tüketicide ve plastik teknolojisindeki değişimlerde yatıyor.

Plastik, çok geniş bir kullanım alanına sahip ve uygun bir malzeme olduğundan, 31 Aralık 2019 tarihine kadar plastik atıkları tamamen kaldırmamız muhtemel değil. Ancak tüketicilerin plastik kullanma biçiminde bir değişiklik olması ve tek kullanımlık plastiklerin genel olarak daha az erişilebilir hale getirilmesi için yetkililere baskı yapmaya devam etmeleri de muhtemel. 

Dünya ve endüstri, artık kirli atık plastiklerle dolu. Ancak bu konudaki yenilikler şimdiden başladı ve gelecek yıl da devam edecek. Bazı şirketlerin günde yüzlerce ton plastik atıkla başa çıkabilen büyük ölçekli tesisler inşa etme planları bulunuyor. 

3. Sürdürülebilir tarım 
2019’da sürdürülebilir çabaların büyük bir etkiye sahip olabileceği bir alan varsa, o da tarımdır. Geçtiğimiz birkaç yıl, gıda üretme şeklimize olan ilginin arttığını gösterdi ve üretim sürecinin, masalarımız için olduğu kadar dünya için de faydalı olmasını sağlama çabaları artıyor.

Forum for the Future’ın proje direktörü James Goodman’a göre nesnelerin interneti, uzaktan algılama, yapay zeka ve robotikte bir devrim, düşük girdili, veri güdümlü otomatik tarımı gerçek ölçekte mümkün kılmak için bir araya geliyor.

Bu, suyun daha verimli kullanılması, toplam atığın azaltılması ve gelecek yıllarda daha iyi mahsul üretimi için iyi bir haber.

4- Sürdürülebilir yapı malzemelerinde artış
2016-2018 yılları bize çevre dostu bir şekilde yapılabiliyorsa, muhtemelen bunu yapacak birilerinin olduğunu gösterdi. 2019 da farklı olmayacak. Ambalajlama ve günlük materyaller son yıllarda biyobozunur, kompostlanabilir ve tamamen geri dönüştürülebilir seçeneklere geçerken, 2019’da yeni sürdürülebilir zirveler için çaba göstermeye devam edecek bir endüstri var: inşaat sektörü.

İnşaat ve Yıkım Sektörü Lideri ve Rubicon Global Kurucu Ortağı Marc Spiegel’e göre, inşaat ve yıkım endüstrisine bakarken temizlik, atık ve geri dönüşüm gibi büyük zorluklarla başa çıkmak için teknolojiden yararlanmak kritik olacak. Bugün 50 yıl önce yaptığımız işi yapmaktan ve çöp şirketini çağırmaktan başka, inşaat temizliğiyle uğraşmanın daha iyi yolları var. Kamu ve özel sektörün modern olanaklar üzerine eğitilmesi, eski alışkanlıkları değiştirmek için hayati öneme sahip. Ek olarak, özel yapım ve yıkım malzemesi geri dönüşüm tesislerinin bulunmaması, geri dönüştürülen her malın çapraz kontaminasyonu önlemek için kendi kabına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bu senaryo, kullanıcılar ve satıcılar için koordinasyonu ve lojistiği daha önemli kılıyor, bu yüzden teknolojiyi kucaklamak, 2019 ve sonrasında değişim için bir katalizör olabilir.

5. Sürdürülebilirlik çevresinde artan sosyal eylem ve eğitim
Küresel anlamda çok fazla risk altında olan 2019, bir toplum olarak gittikçe artan ultra bağlı davranışımızın etkilerinin yeni bir düzeye yükseldiği ve anlamlı pozitif değişime yol açtığı yıl olabilir. Değişim zor olabilir ancak imkansız olmadığını gittikçe daha fazla kanıtlıyoruz. Geçmişte, birlikte çalıştığımızda toplum olarak harika şeyler başardık ve 2019’da büyük değişiklikler görmeyi umuyoruz.

Örneğin, B Corporation statüsünü kazanmak için gereken zor işleri yapan, gittikçe artan sayıda organizasyon, yeşil bina LEED Sertifikalarında bir artış, tek kullanımlık plastik yasakları kullanan daha fazla şehir ve kirliliği neredeyse imkansız hale getirmeye yönelik küresel politika değişiklikleri görmeyi bekliyoruz. 

Ayrıca, daha sorumlu geri dönüşüm uygulamaları, daha verimli enerji üretme çabaları ve yerel topluluklarda sürdürülebilir girişimler konusunda daha eğitimli olma çabaları ile küçük işletmeler ve bireyler için sürdürülebilirlik taahhütlerinin arttığını görmeyi bekliyoruz.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar